Blog


Nový zákon o soukromých bezpečnostních službách

Na obzoru je nový zákon o bezpečnostních službách, který upraví podmínky provozování těchto služeb a který by mohl platit od roku 2020. Návrh zákona je zveřejněn na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Jednou z podmínek zaměstnávání osob bude zdravotní způsobilost. Nebude možné zaměstnávat invalidy a odběratelé těchto služeb si budou muset připlatit. 

Jsme jednou z posledních zemí v EU, kde tyto činnosti nejsou zákonně upraveny, přičemž v ČR je již přes 100 tisíc osob, které v těchto službách pracují. Naproti tomu policistů je necelých 40 tisíc. Stav těchto služeb se v ČR přizpůsobil jednak velkému tlaku odběratelů a jednak nerozumnému chování některých provozovatelů soukromých bezpečnostních firem, kteří tím degradovali tuto práci na nejnižší úroveň prací. Někteří odběratelé si neuvědomují, k čemu jim má sloužit například ostraha budovy a co jim chrání. Zdravotně postižení zaměstnanci nemohou vykonávat tak kvalitně ostrahu jako zaměstnanci, kteří nejsou zdravotně postižení a nedokáží zabránit některým bezpečnostním hrozbám. V ČR  vzniklo prostředí, kde bezpečnostní firmy podlehly tlaku odběratelů na cenu a současně, aby vydělaly, využívají podpory státu vydávané na zaměstnávání zdravotně postižených osob. Výsledek je v mnohých firmách opačný než by měl být, zvláště s ohledem na vývoj bezpečnostní situace v Evropě. Zdravotně nezpůsobilé osoby nebudou moci tuto práci dále vykonávat, tudíž bezpečnostní firmy nebudou moci čerpat na tyto osoby sociální dotace. 

Trend v bezpečnostních činnostech bude směřovat k vyšší kvalitě personálu, k vyšší kvalitě poskytovaných služeb a k jejich zdražování.